„Zamykamy obiegi surowców – tworzywa sztuczne. Innowacje” – to kolejna bezpłatna konferencja z cyklu ZRÓWNOWAŻONA GOSPODARKA – ZAMYKAMY OBIEGI SUROWCÓW, na którą zapraszają Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy i Akademia Recyklingu .
Zagospodarowanie odpadów, poprzez pełne wykorzystanie cennych surowców jest kluczowe dla budowania zrównoważonej gospodarki , tym istotniejsze jest pełne wykorzystanie odpadów w procesach odzysku i recyklingu. W kwestii surowców powinniśmy postawić większy nacisk na samowystarczalność opartą na gospodarkę o obiegu zamkniętym, a więc większy recykling, gdyż posiadamy źródła materiałów w odpadach, których nie wykorzystujemy. Wybitni specjaliści podczas konferencji skupią się m.in. na zagadnieniach dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, wparciu rozwoju i innowacji dla MŚP, innowacjach w sektorze tworzyw sztucznych , w tym recyklingu.
Odbyły się również warsztaty w ramach konferencji.
- Warsztat dotyczący “Transformacji i korzyści wdrażania GOZ w Polsce – Oto-GOZ: wskaźniki monitorowania, recykling, segregacja odpadów”, które poprowadzi Agnieszka Nowaczek z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia PAN.
- Warsztat pt. “Rozwój innowacyjności – tworzenie partnerstw projektowych” (obowiązują zapisy) prowadzony przez Agnieszkę Zdanowicz, wiceprezes Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system sp. z o.o., , Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy.
Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zorganizował bezpłatną konferencję, podczas której eksperci skupili się na tworzywach sztucznych i innowacjach służących zamknięciu obiegu surowców.
Otwierając spotkanie dr hab. Joanna Kulczycka prof. AGH, prezes Klastera Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podkreśliła, że przed przedsiębiorcami i samorządami stoi wiele wyzwań, wiązanych z gospodarowaniem odpadami i gospodarką w obiegu zamkniętym. Prezes jednocześnie wskazała, że wciąż brak jest odpowiedniego podziału kompetencji oraz wiedzy, czym jest gospodarka w obiegu zamkniętym.
– Gospodarka w obiegu zamkniętym jest jednym ze składowych Zielonego Ładu. Rozwiązania, które proponuje Komisja Europejska są rozwiązaniami typu WIN-WIN – mówi prezes Klastera Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.
Szukano więc rozwiązań ekonomicznie opłacalnych, które jednocześnie będą zmniejszać tzw. zasobochłonność. – Ponad 50% wpływu na zmianę klimatu związanego ze zużyciem surowców przypada na węgiel, ropę, cement, surowce chemiczne, rudy żelaza i stali, mleko oraz hodowla zwierząt – mów dr hab. Joanna Kulczycka prof. AGH – Ponad 70% tego wpływu to konsumpcja żywności, ogrzewanie i transport prywatny.
Zielony Ład w GOZ zakłada tworzenie modeli biznesowych, gdzie powiązanie twórcy odpadów i recyklera będzie mocne i zamknie się obieg. Symbioza gospodarcza oparta na współpracy jest bardzo ważnym aspektem. Tworzywa sztuczne są przez KE traktowane priorytetowo.
Prezentacje
- Małgorzata Szczepańska, dyrektor, Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Wsparcie innowacji i rozwoju w najnowszej perspektywie finansowej. Wyzwanie Europejskiego Zielonego Ładu (download)
- dr inż. Anna Szałkowska, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Jak branża ocenia realizację celów GOZ w zakresie tworzyw sztucznych (download)
- Łukasz Kordon, Business Manager, Evonik Zwiększanie efektywności procesów recyklingu tworzyw sztucznych (download)
- Paweł Baryluk, prezes, SILK ROAD CERTIFICATION Sp. z o.o. Zwiększenie potencjału firm w gospodarce o obiegu zamkniętym – certyfikacja (download)
- Aneta Saramak, Tax Managing Partner, Arena Tax sp. z o.o Ulgi podatkowe jako sposób na poprawę płynności finansowej (download)
- Agnieszka Nowaczek, prof. Joanna Kulczycka, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia PAN A. Nowaczek, J. Kulczycka Transformacja i korzyści wdrażania GOZ w Polsce Oto GOZ (download)
- Agnieszka Zdanowicz, wiceprezes Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system sp. z o.o., Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy, Granty i innowacje w MŚP w ramach realizacji projektów klastra. Mine.The.Gap, GreenOffshoreTech, ClusterLab, Internacjonalizacja klastra