Aktualności

Co to jest Greenwashing?

Co to jest Greenwashing?
?Cambridge Dictionary mówi, że Greenwashing ma na celu „przekonanie ludzi, że Twoja firma robi więcej, aby chronić środowisko niż jest w rzeczywistości”.
?Wg wikipedii greenwashing w wolnym tłumaczeniu to „ekościema”, „zazielenianie” lub „zielone mydlenie oczu”, czy „zielone kłamstwo” , zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt lub firma go wytwarzająca są w zgodzie z naturą i ekologią.
 
Termin nawiązuje do angielskiego słowa whitewashing oznaczającego wybielanie. Po raz pierwszy użyty został w 1986 przez Jaya Westervelta w artykule opisującym hotele, które z rzekomej troski o środowisko zachęcały swoich gości do rzadszego wymieniania ręczników.
 
Przykładów greenwashingu wokół nas nie brakuje. Przykładowo podawanie przez producentów opakowań z tworzyw sztucznych, że do 2025 r. wszystkie butelki PET będą wykonane w co najmniej w 25% z surowca wtórnego… co zostało zapisane w unijnych prawodawstwie. ♻️?