Aktualności

Rządy UE uzgodniły zbiór przepisów dotyczących produktów, które można naprawić.

W dniu 10 grudnia 28 państw członkowskich UE uzgodniło nowy zestaw przepisów dotyczących produkcji, aby lodówki i zamrażarki były łatwiejsze do naprawy i bardziej trwałe. Głosowanie było pierwszym tego rodzaju głosowaniem w Europie.

Rządy UE poparły w pierwszej kolejności środki naprawcze do lodówek, pomimo sprzeciwu ze strony producentów i wątpliwości ze strony Komisji Europejskiej. Według organizacji samorządowych, te same przepisy mogą być zastosowane również do innych popularnych produktów.

Przede wszystkim uzgodniony tekst przewiduje, że warsztaty powinny mieć możliwość demontażu niektórych krytycznych części bez uszkadzania produktu i przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi. Komponenty produktów są bardzo często klejone lub spawane, co bardzo utrudnia wymianę uszkodzonych części.

Rządy sugerowały również zastosowanie podobnego podejścia do innych produktów, takich jak pralki i zmywarki do naczyń, według kilku przedstawicieli krajowych, z którymi konsultowało się ECOS i Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).

Według Chloe Fayole z Europejskiej Organizacji Ekologicznej (ECOS)” … zapis do stosowania środków naprawczych powinien dotyczyć także produktów używanych przez konsumentów w życiu codziennym, w szczególności urządzeń oświetleniowych, telewizorów i monitorów”.

Żródło: recycling magazine

Dodaj komentarz