Podczas Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-miasto 2018” miało miejsce spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych. Swój wkład merytoryczny w to wydarzenie również mieli przedstawiciele Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.
Sesję i debatę nt. symbiozy w mieście i regionie – współpraca klastrowa poprowadził dr hab. Andrzej Wojciechowski. Wśród prelegentów byli: Per Møller – Symbiosecenter (Dania), Dariusz Szwed – UM Słupsk, Agnieszka Zdanowicz – ARMSA, Grzegorz Wisz – Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej, Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty tbc, a także Katarzyna Błachowicz, która opowiedziała o doświadczeniach i rozwoju Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.
W sesji dotyczącej strategii gmin w obliczu rozszerzonej odpowiedzialności producentów moderowanej przez Magdalenę Dziczek również wzięła udział Katarzyna Błachowicz prezentując głos Klastra, w tym recyklerów, przedstawicieli RIPOK-ów i firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. W gronie prelegentów byli: Magda Gosk z Ministerstwa Środowiska, Michał Mikołajczyk z Rekopolu ), Łukasz Uchański, przedstawiciel czeskiej firmy EkoKom oraz Andrzej Gawłowski.
Jak informują organizatorzy UNEP/GRID Warszawa, frekwencja na przestrzeni dwóch dni konferencji (28-29 września 2018 r.) wyniosła prawie 550 osób. Tradycyjnie już, dużą popularnością cieszyło się wręczenie nagród w konkursie ECO-MIASTO. W ramach konkursu przyznano 10 nagród dla laureatów oraz 13 wyróżnień, przy ogólnej liczbie 70 zgłoszeń z 46 miast. Zainteresowanie ekologią w polskich miastach rośnie i miejmy nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać przez wiele kolejnych lat.
Materiały z konferencji są dostępne na stronie wydarzenia https://www.gridw.pl/innowacyjneecomiasto18/materials