Aktualności

Klaster: GREEN FUTURE Forum Ekonomiczne Polska-Austria

Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu w panelu dotyczącym Zielonych Technologii podczas Forum Ekonomicznego Polska-Austria GREEN FUTURE, które odbyło się w ramach 6. edycji Kongresu 590.

Agnieszka Zdanowicz, wiceprezes Zarządu koordynatora Klastra Gospodarki  Odpadowej i Recyklingu została zaproszona do udziału w panelu Zielonych Technologii, jak i członek naszego Klastra  Aleksander Szalecki, Prezes Stratego. W panelu poruszone były kwestie:

  • Wodoru: zarówno przedstawiciele z Austrii jak i z Polski zgodzili się, że wodór jest przyszłością przemysłu i energetyki.
  • Kto powinien decydować o kształcie transformacji energetycznej – rząd czy samorządy? Wśród naszych prelegentów zdania były podzielone, choć zgodzili się oni w jednym: wykonanie celów transformacji powinno dziać się na poziomie samorządowym.
  • Nadchodzących trendów związane z zielonymi technologiami: opłaty za CO2 i zmiany w gospodarce odpadami, tak aby zamieniać je w surowce wtórne – na to powinniśmy się szykować.

Forum było nie tylko okazją do dyskusji na tematy stricte merytoryczne:

  • odbyły się rozmowy B2B między polskimi i austriackimi przedsiębiorcami;
  • podpisano trzy umowy o współpracy: dotyczące przemysłu motoryzacyjnego i badań medycznych.

Forum zwieńczyły trzy znakomite przemówienia: Prezydenta Austrii – Alexandra van der Bellena i Prezydenta Polski – Andrzeja Dudy, a także Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej – Marka Kłoczko. Prezydenci podkreślali znaczenie bilateralnej współpracy obu krajów – także w kontekście zielonych technologii i transformacji.

Organizatorami Forum , które odbyło się 5 października 2021 r. w Warszawie były Krajowa Izba Gospodarcza, Wydział Handlowy Ambasady Austrii – Advantage Austria, Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Kongres590.

 

Źródło:  strona KIG.